Dpü’deki Uluslararası Etkileşimli Sanat Çalıştayı Sergiyle Sona Erdi

Dpü’deki Uluslararası Etkileşimli Sanat Çalıştayı Sergiyle Sona Erdi

DPÜ GSF’de düzenlenen Uluslararası Etkileşimli Sanat Çalıştayı düzenlenen etkinliklerle sona erdi.

GSF Resim Bölümü tarafından gerçekleştirilen ve farklı ülkelerden 24 sanatçının katıldığı bir haftalık etkinlikte Dumlupınar Bölgesi,  Aizanoi Antik Kenti gibi tarihi alanlara gözlem - alan gezisi, gruplar hâlinde sanat çalışmaları ve atölye çalışmaları düzenlendi. Katılımcılar tarafından sanatın birçok yönünün ve ifade biçimlerinin bir araya getirildiği, sanatsal söyleşilerin yapıldığı  bir etkinlik deneyimlendi.
Çalıştayın  kapanış töreni Ahmet Yakupoğlu Amfisi'nde, sergi açılışı ise Frigya Sergi Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, Kütahya Güzel Sanatlar MYO Müdürümüz Doç. Dr. Pınar Yazkaç,  çalıştayda yer alan sanatçı ve akademisyenler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
İlk konuşmayı yapan Resim Bölümü Başkanımız Prof. Dr. Selda Mant Menay, etkinliğe yurt içinden ve yurt dışından katılan tüm akademisyenlere ve sanatçılara teşekkür ederek, bu çalıştayın sanatçılarımızın özgün bakış açılarını ve yaratıcılıklarını ifade etmek amacıyla bir araya getiren özel bir etkinlik olduğunu, çalıştayın oldukça verimli geçtiğini ifade etti. Ayrıca etkinliğe destek veren Rektörlüğümüze, Kütahya Belediyesine ve  Kütahya Valiliğine ve sponsorlara teşekkürlerini sundu.
Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, "Bu çalıştay uzun yıllardan beri yapamadığımız ancak şu anda yapmanın hazzını yaşadığımız bir günü ifade ediyor. Pandemi ve deprem bu çalıştayı yapmamızı engelledi. Bu tarz işlemlerin yapılması için ciddi bir bütçeye ihtiyaç oluyor. Rektör hocamızın da desteğiyle bu desteği bir bilimsel araştırma projesi olarak aldık. Kütahya bir sanat şehri, sanatçı şehri. Ben bu çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum”.
Etkinlikte katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Kıymetli misafirlerimiz değerli protokol üyeleri ve sevgili meslektaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bugün bu çalışmaya destek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz, çok güzel işler yapıyorsunuz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında sanat alanında Türk medeniyetinin hangi aşamada olduğunu gözler önüne seriyorsunuz. Her karış toprağı mübarek şehitlerimizin kanıyla kutsallaşan topraklarda yaşıyoruz. Türk tarihinin en önemli zaferlerinin kazanıldığı topraklardayız. Bu üniversitede yaptığımız her faaliyetin cumhuriyetimize, şehitlerimize layık işler olmasına özen gösteriyoruz. Sanatın prens ve prenseslerine en kalbi duygularımla şükranlarımı iletiyorum. İyi ki varsınız.
Protokol konuşmalarının ardından çalıştay kapsamında üretilen eserlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

 

Son Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2023, Pazartesi