Sanat ve Tasarım Asd Öğrencilerimiz Uluslararası “Engravist” Baskıresim Bienali’ne Seçildi

Sanat ve Tasarım Asd Öğrencilerimiz Uluslararası “Engravist” Baskıresim Bienali’ne Seçildi

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü lisans mezunu Ekrem ÖZGÜN “Kütahya’da Tarihi Bir Konak” isimli Linol Baskı çalışması ile “Grey” salonunda, Sanat ve Tasarım ASD Yüksek Lisans öğrencimiz Abdulmetin SİYAM “Germiyan Sokağı” isimli Linol Baskı çalışması ile “Brown” salonunda Üniversitemizi uluslararası mecrada temsil etti. Öğrencilerimizin tasarımlarında yer alan betimlemeler sayesinde, Kütahya’nın konakları ve sokakları uluslararası alanda görünür oldu.

Bienal, 54 ülkeden 600’den fazla sanatçının katılımıyla, 7 sanal galeri ile dijital kapılarını 12 Haziran’da ziyaretçilere açtı. “Daha güzel bir Dünya için ne söylemek istersiniz”? sloganı ile sanatçılara çağrı yapıldı, dünyanın her yerinden yüzlerce sanatçı bu etkinliğe müracaat etti. Jüri değerlendirmeleri sonucunda Bienalde yer alacak sanatçılar belirlendi.” Belirlenen sanatçı ve eserleri, “Black, White, Red, Grey, Brown, Burgundy ve Cobalt” adlı 7 salonda sergileniyor.

Bienalin amacı, “Dünyada genel olarak yaşanan bunalımları sanatın iyileştirici gücüyle pozitif yönde dönüştürmek, küresel iletişim ve etkileşim döngüsüne katkı sağlamak, uluslararası sanat ortamına erişiminin yolunu açmak ve Dünyanın her yönündeki sanatçılar arasında dinamik bir sinerji oluşturması”’dır. Birincisinin 2018 yılında gerçekleştirildiği ve 16 ülkeden 200 sanatçının 250 eserle katıldığı Bienal, 2020 yılı içinde meydana gelen pandemi nedeniyle Dünyanın ilk sanal sanat Bienali olma özelliği ile 600 ün üzerinde sanatçı ve binlerce eserin katıldığı ile rekor bir artışla gerçekleştirildi. “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali” 12 Haziran-14 Eylül 2020 tarihleri arasında www.engravist.art sayfasından ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. GSF Dekanımız, aynı zamanda Sanat ve Tasarım ASD Başkanımız Prof. Dr. Levent Mercin, hem bu çok önemli başarıya imza atan öğrencilerimizi, hem de desteklerini hiç esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Kazım UYSAL’a, Rektör Yardımcılarımıza, Genel Sekreterimize ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürümüze, öğrencilerimizin derslerine giren tüm hocalarımıza teşekkürlerini belirtti.  

Son Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, Perşembe