Kütahya’dan Macaristan’a Köprüler Kuruldu

Kütahya’dan Macaristan’a Köprüler Kuruldu

Avrupa Birliği ve Merkezi İhale Finans Birimi Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Kütahya Belediyesi ve Macaristan Pécs Belediyesi ortaklığında yürütülen “Kütahya ve Pécs İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık” başlıklı projenin Pécs kapanış organizasyonu Macaristan’ın Pécs şehrinde gerçekleştirildi.

1975 yılından bu yana kardeş şehirler olan Kütahya ve Pécs şehirlerinin aktörleri, her iki şehir için ortak vizyon ve hedefler belirleme amacıyla araya gelerek, şehirlerin kültür odaklı sürdürülebilir kalkınma stratejilerini belirlediler.

Pécs Belediye Başkanı Attila PÉTERFFY’nin açılış konuşması ile başlayan etkinlik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK ve Türkiye Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif OKTAY’ın konuşmaları ile devam etti.

Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet ZENCİ, proje içeriği ve proje süreci içinde gerçekleştirilen faaliyetler konusunda bilgi verdikten sonra, bu kapsamda belirlenen stratejiler doğrultusunda mevcut iş birliğini güçlendirmek için tüm yerel kurumları Kütahya’ya davet etti.

Organizasyona Kütahya Belediyesinin davetlisi olarak katılan üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Araştırma Görevlisi ve Seramik Sanatçısı Gökhan AKÇA, “Türk Çini ve Seramik Sanatı” konulu sunumunun ardından Pécs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin öğrencileri ile “Rölyef Seramik Modelleme Tekniği” üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Atölye çalışmasında Macar ve Türk halklarının kültür mirasında ortak bir sembol olan efsanevi “Turul (Tuğrul) Kuşu” üzerine Kültür Bakanlığı sanatçılarından Çini Torna ve Çark Sanatçısı Mehmet YILDIRIM canlı performansı ile izleyenlere unutulmaz bir an yaşattı. Ardından, Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık ERİLBAYLI, Kütahyalı çini sanatkarları Mustafa DUMANLAR, Ali KAYMAK, Hasan KAYIŞ, Cengiz DAYAN, Hakan KULKOÇ, Ahmet KARAKAŞ ve Fatih KAHRAMAN’ın eserlerinden oluşan sergi hakkında bilgiler vererek, Kütahya Çini Sanatını Pécs şehrine tanıttı. Kütahya Nakış İşleme Sanatının nadide örnekleri, Kütahyalı Kültür Bakanlığı sanatçılarından Cemile GÜL’ün sunumuyla Pécs halkı ile buluşturuldu.

Arş. Grv. Gökhan AKCA ve diğer proje katılımcıları, Pécs Belediyesi ve Pécs Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri temaslarda Erasmus ve Mevlana Programları özelinde karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri, kültür ve sanat başlıkları altında yetişkinler eğitimi ve sergi, sempozyum vb. faaliyetler ile Pécs şehrinde belirlenecek olan Osmanlı döneminden kalma tarihi bir yapının, kültür merkezi olarak hizmet vermek üzere restore edilmesi ve isminin Kütahya Evi olması konularında yeni anlaşmalar sağladılar.

Son Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, Salı