Dpü’de Ahmet Yakupoğlu Paneli ve Sergisi

Dpü’de Ahmet Yakupoğlu Paneli ve Sergisi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Kütahya’nın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan Ahmet Yakupoğlu’nun adını taşıyan panel ve resim sergisi gerçekleştirildi.

DPÜ Ahmet Yakupoğlu'nun anıldığı panel ve sergiye ev sahipliği yaptı. Güzel Sanatlar Fakültemizin Ahmet Yakupoğlu Amfisi'nde düzenlenen etkinliklerin açılış törenine Kütahya Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Âlim Işık, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, panelistler, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

PROF. DR. MERCİN: YAKUPOĞLU, ÇALIŞKAN, ÇEVRECİ, CÖMERT VE VEFALI BİR İNSANDI

Ahmet Yakupoğlu'nun yaşamından kesitlerin sunulduğu gösterimle başlayan etkinlikte açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Levent Mercin, Ahmet Yakupoğlu'nun üniversitemiz için, üniversitemizin de Yakupoğlu için yaptıklarına değindiği konuşmasında şunları söyledi:

2016 yılında aramızdan ayrılan ama geride bıraktığı eserleri, oluşturduğu manevi iklimi ve hatıralarıyla hâlâ aramızda yaşadığını düşündüğümüz bir şahsiyeti bugün anmak için bir aradayız. Öncelikle kendisine Allah'tan rahmet diliyor ve mekânının Cennet olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Ahmet Yakupoğlu, ressam, minyatürist, illüstratör, neyzen, çevreci ve hatta yeri geldiğinde bir inşaat ustası olma meziyetlerini göstermiş biri olarak biliniyor. Ancak günümüzde çok fazla önemsenmeyen, hatta unutulmaya yüz tutan birkaç özelliğini de buradan belirtmek gerekir. Bunlardan biri Yakupoğlu’nun çalışkan olması idi. Bunu 70 yıl boyunca binlerce eser üreterek gösterdi. İnsani değerleri önemsedi ve ona göre davrandı. İnsanlığa hizmet etmek amacıyla çabaladı ve bunu bir çevreci olarak gösterdi. Cömert bir insandı, neredeyse tüm mal varlığını Üniversiteye bağışlayarak bunu gösterdi. Vefalı bir insandı. İstanbul’da dostları ve sanat ortamında belirli bir yeri olmasına rağmen o Kütahya’ya geri döndü ve adeta Kütahya’nın görsel haritasını çıkartarak Kütahya’yı belgeledi. Şimdi bizler onun eserlerine bakarak yok olmuş veya yok olmak üzere olan o yerleri hafızamızda yeniden canlandırmaya çalışıyoruz.

"DPÜ DE YAKUPOĞLU İÇİN PEK ÇOK ŞEY YAPTI"

Prof. Dr. Mercin, daha sonra "Bu özellikleri daha da çoğaltmak mümkün, ancak Rahmetli Ahmet Amca’nın bu yaptıklarına karşılık biz hem Üniversite ve hem de Fakülte olarak ne yaptık? İzninizle bunlardan genel olarak bahis etmek isterim" diyerek DPÜ'nün Yakupoğlu için gerçekleştirdiği sempozyum, sergi, yarışma, tez çalışması gibi etkinliklerin ayrıntılarına yer veren sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Mercin'in başta Rektörümüz ile Resim Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Selda Mant Menay olmak üzere etkinliğe destek veren kişilere teşekkür ederek tamamladığı konuşmasının ardından etkinliğin panel bölümüne geçildi ve panelislerin özgeçmişleri okundu.

"YAKUPOĞLU'NUN ESERLERİNDEN NE KADAR BÜYÜK BİR SANATÇI OLDUĞUNU GÖRÜYORUM"

Panelin moderatörü olarak katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Kâzım Uysal, Yakupoğlu'nun adının verildiği etkinliklere ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:

Ahmet Yakupoğlu çok yönlü bir insandı. Onu tanıyan her insan ondan bir şeyler alırdl, onu yanında uzun süre kalmak isterdi. Ben de kendisiyle tanışma şerefine nail oldum. Kendisiyle ilgili beni en çok etkileyen şey, onun tevazusuydu. Ben Yakupoğlu'nun resimlerine bakıp daha sonra Allah'ın yaptığı resimlere bakınca onun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu anlıyordum.

"ÇİNİLİ CAMİ İÇİN BEKLEDİĞİMİZ İZİN ÇIKTI"

Ahmet Yakupoğlu ile ilgili yapacaklarımıza bir ekleme yapmak isterim. Ahmet Yakupoğlu Müzesini açacağız. İkinci olarak Çinili Cami konusuna da değinmek istiyorum. Bugüne kadar yavaş kalmamızın nedeni Anıtlar Kurulu ile anlaşamamamızdı. Projelerimiz kabul görmemişti. Geçen hafta Anıtlar Kurulu'ndan beklediğimiz onayı aldık. Şimdi en kısa sürede ihaleye çıkacağız ve Çinili Cami'yi kentimize kazandıracağız. Öte yandan Yakupoğlu'nun Maltepe'deki evinin de restorasyonu bitiyor. Yakında orayı da tamamlayıp açılışını yapacağız.

Sanatçı Allah'ın en çok övgüsüne Mazhar olan kişilerdir. Eğitim için sanata ve sanatçıya değer veriyoruz. Malûm değer görmezse sanat da sanatçı da bilim insanı da gider. Milletimizin bekası ve ülkemizin yucelmesinin sanatla olacağına inanıyorum. Çünkü sanatla anlatılan kalıcı olur. 

PANELİN ARDINDAN ULUSLARARASI SERGİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rektörümüzün konuşmasının ardından başlayan panelde Prof. Dr. Adnan Tepecik, Prof. Dr. Fatih Başbuğ, Prof. Serkan İlden, Prof. Dr. Erol Kılıç ve Prof. Dr. Fikri Salman, Yakupoğlu ve onun sanatını çeşitli açılardan ele alan konularda sunumlarını gerçekleştirdiler. Panelin son bölümünde protokol üyeleri tarafından panelistlere teşekkür belgeleri ve hediyeleri sunuldu.

Panelin ardından değerlendirme kurulunun onayından geçen ve farklı tekniklerle hazırlanmış 89 eserin yer aldığı Ahmet Yakupoğlu Anısına Uluslararası Jürili Karma Sergisi için Frigya Sergi Salonu'nda açılış töreni gerçekleştirildi. Söz konusu sergi 10 Ekim'e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

AHMET YAKUPOĞLU’YLA İLGİLİ BUGÜNE KADAR PEK ÇOK ETKİNLİK YAPILDI

Güzel Sanatlar Fakültemiz şehrin hafızasını oluşturan önemli sanatçılarını anma ve unutturmama adına pek çok etkinlik ve çalışma yürütüyor. Ahmet Yakupoğlu’na 2006 yılında fahri doktora ünvanı verildi ve büstü yapıldı. 2008 yılında Ahmet Yakupoğlu adına birinci resim yarışması ve sergisi, 2009 yılında ikinci resim yarışması ve sergisi düzenlendi. 2010 yılında Prof. Dr. Levent Mercin danışmanlığında bir tez hazırlandı. 2011 yılında 1. Ahmet Yakupoğlu sempozyumu düzenlendi ve o yıl Yakupoğlu’nun belgesel filmi yapıldı. 2014 yılında Ahmet Yakupoğlu sempozyumu bildiri kitabı yayınlandı. 2015 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda Ahmet Yakupoğlu resim sergisi düzenlendi. Yine aynı yıl Ahmet Yakupoğlu katalog kitabı yayınlandı. 2017 yılında anma programı ve sergisi gerçekleştirildi. 2019 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi el sanatları atölyesine Ahmet Yakupoğlu’nun ismi verildi ve onun için bir köşe oluşturuldu. Yine aynı yıl 3. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Sempozyumu ve sergisi düzenlendi. Düzenlenen sempozyumun web sitesi oluşturuldu. 2021 yılında 5. Ahmet Yakupoğlu resim yarışması ve ödül töreni düzenlendi.  Pek çok bilimsel dergide Ahmet Yakupoğlu adına yayınlar yapıldı. Ahmet Yakupoğlu için sanal galeri yapılarak, bilinirliğini artırma adına web imkanları da üst düzeyde kullanıldı. 2022 yılında ise Ahmet Yakupoğlu adına müze açılarak, şehrin kültürel ve sanatsal değerlerini koruma adına önemli bir atıldı.

Son Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2022, Pazar