“2.posterland.org“ Uluslararası Afiş Yarışması

“2.posterland.org“ Uluslararası Afiş Yarışması

ÜNİVERSİTEMİZ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ “2. ULUSLARARASI AFİŞ YARIŞMASI” DÜZENLİYOR

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda birçok sanatsal etkinliğini gerçekleştirmiş üniversitelerinden biri olan Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, sosyal sorumluluk proje mantığıyla tasarladığı ve yürüttüğü, paydaş olarak “Türkiye Organ Nakli Vakfı”’nın yer aldığı “1.Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışmasını”’nın ilkini 2015 yılında gerçekleştirmişti. Yarışmaya 2 ay gibi kısa bir sürede 32 ülkeden toplam 2200 afiş tasarımı katılmıştı. Yarışma konusu itibariyle kendi alanında dünyada bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Akabinde yarışmaya ilişkin hazırlanan eser kataloğu bastırıldı ve yurtdışındaki Dünya Organ Nakli Vakıfları’nın ortak olarak düzenledikleri kongrelerde katılımcılara dağıtıldı. Ayrıca katalog, Türkiye’deki sanatla ilgili tüm kurumlara gönderildi. Bunun dışında ilk 100 afiş sosyal medya ortamlarında da paylaşıldı. Gerek tasarımlar gerekse yarışma fikri uluslararası alanda ve organ nakli camiasında çok beğeni topladı. Ayrıca bu proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ve sonrasında ortaya çıkan tasarımlar, sergiler ve eser kataloğu, afiş tasarımının gücünü, uluslararası mecrada bir kez daha göstermiş oldu. Bu konuda sözkonusu yarışmaya ilişkin haber, bilgi ve eser kataloğunun sayısal halinin yer aldığı web sitesi’ni arşiv kısmındaki (http://1.posterland.org/) incelenebilir.

Organ bağışının küresel bir sorun olduğu bu zamanda uluslararası alanda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla bu ve benzeri çalışmaların bir süreklilik içerisinde devam ettirilmesi çok önemlidir. Bu noktadan hareketle 2015 yılında başlayan ve devamı niteliğinde olmasını ümit ettiğimiz yarışmanın bu yıl 2. incisini gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sözkonusu yarışmanın ödül töreninin 6-9 Eylül 2017 tarihlerinde Cenevre'deki Dünya Organ Bağışı Kongresi'nde yapılmasını, ilk 100'e giren eserlerin kongre fuayesinde sergilenmesini planlıyoruz.

Yarışmanın değerlendirmesi -yazılımı bölümümüz tarafından tasarlanan bir sistem ile- web ortamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Yarışmanın resmi web sitesi “posterland.org” alan adı ile yayındadır. Yarışmanın amacı, kapsamı, süreci vb. bilgiler sözkonusu sitede yer almaktadır.

Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz “Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışması”’nda “Türkiye Organ Nakli Vakfı”, “Organ Nakli Koordinatörleri Derneği”, “Karaciğer Nakli Derneği”  ve “Medeniyet Üniversitesi” paydaş kurumlar olarak yer almıştır.

Herkesin katılımına açık olan yarışmaya, katılacak tüm yarışmacılara başarılar diliyor, saygılar sunuyoruz.

 

Düzenleme Kurulu Adına

Doç. Dr. Levent Mercin
Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı

Son Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, Perşembe