Öğrencimizden Önemli Bir Başarı

Öğrencimizden Önemli Bir Başarı

Red Bull Kutu Sanatı Tasarım Yarışması

“Anadolu’nun oymacılık sanatından esinlenilerek hayata geçirilen Red Bull Kutu Sanatı, 9 - 16 Kasım arasında sizlerle buluşuyor!” başlığı ile başlayan “Red Bull Kutu Sanatı Tasarım Yarışması” birincisi Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Çizgifilm/Animasyon Anasanat dalı öğrencisi İdris Deniz oldu.

355 ml’lik Red Bull kutusunun mavi kısmını, sivri bir cisim yardımıyla kazıyarak kendilerine has bir tasarım yapmayı içeren yarışmaya, binlerce lisans öğrencisi katıldı. Yarışmanın ilk etabında ilk 10’a, yani finale DPÜ. Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 4 öğrenci seçildi. Finale kalan öğrencilerden İdris Deniz, Burtay Gündüz ve Ezgi Turan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Çizgifilm/Animasyon Anasanat Dalı Öğrencisi, Ramazan Serttaş ise Resim Bölümü öğrencisi olduğu görüldü.

Red Bull Kutu Sanatı, Anadolu’nun oymacılık sanatından esinlenilerek hayata geçirildi. Tüm Türkiye’den öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen tasarım yarışması kapsamında yapılan tasarımlar internet sitesine yüklendi ve finalistler bu çalışmalar arasından belirlendi. Yarışmanın finali 9 Aralık tarihinde Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi, Fuaye Alanı’nda gerçekleşti. Genç tasarımcıları Kasım ayı boyunca üniversitelilerle buluşturan Red Bull Kutu Sanatı yarışmasının finali sonrasında Dumlupınar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Çizgifilm/Animasyon Anmasanat dalı öğrencisi İdris Deniz birinci oldu. 

Red Bull Kutu Sanatı’nda finale kalan öğrenciler Anadolu konseptini kutularına kazıdılar. Saat 13.00-16.00 arasında gerçekleşen finalde kutunun mavi kısmından en üretken Red Bull tasarımını ortaya çıkarmak için mücadele verdi. 10 finalist final etabında kendilerine verilen yeni konsepti 3 saat içinde kutulara kazıdı. Yarışmada Red Bull kutusunun mavi tarafının pergel gibi sivri bir cisimle kazınmasıyla ortaya çıkan desenler yarıştı. Heyecanlı finalde, kutu sanatı tasarımları jüri tarafından oylandı ve yarışmada birinciliği elde eden öğrencimiz İdris Deniz, Milano Tasarım Haftası’na katılmaya hak kazandı.

Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Mercin öğrencilerinin elde ettiği bu başarının daha önceki elde edilen birçok başarının devam ettiğinin bir göstergesi olmasından dolayı mutlu olduğunu, bu başarıda başta finale kalan tüm öğrenciler ve birinciliği elde eden İdris Deniz olmak üzere, desteklerini esirgemeyen Dumlupınar Ün. Rektörlüğü’ne, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı’na ve bölümde görev yapan öğretim elemanlarına en içten duygularla teşekkür etti. 

Haber: Doç. Dr. Levent Mercin

 

Son Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, Perşembe